Fjällvråk förgyllde eftermiddag i tornet

På söndagseftermiddagen, den 17 oktober, hade Tjust Fågelklubb en programaktivitet i fågeltornet vid Målserums våtmark i Västervik. Det var en del av ett större arrangemang i området, inom ramen för projekt Bronsålderskust.

Under två timmar fanns medlemmar från fågelklubben på plats i tornet för att svara på frågor och berätta om de fåglar som visade sig. Sammanlagt 24 personer mötte upp.

En av höjdpunkterna var en fjällvråk, som passerade precis över våra huvuden. Flera av deltagarna var också belåtna över att få se områdets stationära varfågel i tubkikare på stängslet bort mot ridskolan, vilket för åtminstone någon av dem var ett livskryss.

Småfåglarna har nu hunnit upptäcka klubbens matning, som startade förra helgen. Blåmes, talgoxe, entita och bofink passade på att förse sig av det som bjöds.

Text & foto: Ingrid Johansson-Hjortvid

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *